Poznámky k léčbě

DoktorPoznámka č.1:
Nutno docházet na pravidelné onkologické preventivní prohlídky a na další kontroly k PL a případně specialistům z důvodu případné časné detekce rakoviny a jiných závažných onemocnění. U žen pravidelné kontroly u gynekologa, pravidelné mamografické kontroly, u mužů pravidelné urologické kontroly od 50 let věku – urologické kontroly z důvodu včasného zjištění zejména rakoviny prostaty, dále jak muži, tak ženy po 50. roce věku – pravidelné vyšetření stolice na OK z důvodu časného zjištění rakoviny zejména tlustého střeva, případně pravidelné kolonoskopické vyšetření. Zjistil jsem, že řada pacientů na preventivní prohlídky k praktickému lékaři a uvedeným specialistům nechodí. Dále jsem zjistil, že řada z vás k lékařům vůbec nechodí, zejména se to týká mužů a tím se dotyční vystavují riziku, že u nich bude pozdě diagnostikováno nádorové či jiné závažné onemocnění jako vysoký krevní tlak, cukrovka atd.

Poznámka č.2:
Nutné v ordinaci hlásit veškeré léky, které užíváte a dále veškeré diagnozy, nemoci, se kterými se léčíte. Zjistil jsem, že řada pacientů nevěnuje pozornost tomu, jaké léky užívají, zejména třeba lékům na bolest, protože některé z těchto léků lze získat v lékárně bez receptu, a tak je považují mylně pacienti za bezpečné. A u léků na bolest ze skupiny NSA jako je Brufen, Ibalgin atd., je tomu v řadě případů naopak. Tyto léky jsou třeba nevhodnými až zakázanými 
u pacientů po infarktech, po cévních mozkových příhodách, s vředy na žaludku nebo dvanácterníku, u pacientů s astmatem, s porušenou funkcí ledvin atd. Důvodem, proč hlásit lékaři vámi užívané léky  a veškeré nemoci je jednak to, aby daný lékař zvolil takový lék, který bude léčit tu danou nemoc, kvůli které jste za ním přišli, a aby současně nezhoršoval jinou nemoc, o které by nevěděl. A dalším důvodem je skutečnost, že některé léky se společně nemohou kombinovat, při jejich kombinaci hrozí i závažné komplikace a pokud by lékař neznal vámi užívané léky, tak by mohl předepsat lék, který v kombinaci s lékem, který již užíváte, mohl vést i k ohrožení vašeho  zdraví.

Podobným problémem jsou tzv. doplňky stravy. Jsou k dostání bez předpisu, proto  jim lidé, pacienti opět nevěnují pozornost. Ve většině případů tyto doplňky stravy jsou zdraví neškodné, mohou  příznivě působit na naše zdraví. Ale nutno si uvědomit, že tyto doplňky stravy téměř nikdy nemohou nahradit účinek léčiv, nahradit doporučovaná dietní a režimová opatření. A navíc mohou někdy ohrozit i zdraví pacientů – zejména u těch, kteří užívají nějaká antiarytmika /léky na úpravu srdečního rytmu/, dále u pacientů užívajících léky na ředění krve –mohou jejich účinek snižovat nebo naopak výrazně zvyšovat – riziko závažného krvácení nebo naopak jejich neúčinnost a riziko vzniku trombozy atd., nebo třeba u žen mohou způsobit neplodnost, nebo naopak snižovat účinek užívané hormonální antikoncepce, to poté může způsobit nechtěné otěhotnění, dále u pacientů užívajících léky na snížení cholesterolu mohou některé tyto doplňky stravy zesilovat jejich účinek a vyvolat nežádoucí účinky. Proto i toto hlásit, případně probrat s lékařem, s farmaceutickým pracovníkem v lékárnách. Jinak jen málo tzv. potravinových doplňků stravy má v prevenci kardiovaskulárních chorob význam. Nejdůležitější je dodržování veškerých dietních a režimových opatření, užívání předepsaných léků. Z potravinových doplňků stravy má opodstatnění užívání přípravků obsahující omega polynenasycené MK snižují mírně celkový cholesterol, LDL chole ,mírně zvyšují |HDL chole, zejména snižují triglyceridy. Dále jsou to potravinové doplňky obsahující fytosteroly – snižují absorbci cholesterolu ve střevě a tím vedou k jeho poklesu v krvi. A potom ještě u žen případně v klimetakteriu a v post menopauze jako alternativa HSL jsou doporučovány přípravky obsahující fytoestrogeny – viz jiná kapitola – problematika léčby – kapitola hormonální substituční léčba.

Poznámka č.3:
Na kontroly k lékaři nosit veškeré nálezy od jiných specialistů z poslední doby – k nahlédnutí, k případnému zadokumentování.

Poznámka č.4:
Při jakékoliv náhlé změně stavu – např. zvracení, průjmech, teplotách, hubnutí atd. –vyhledejte lékaře – v těchto případech je nutno upravit dávky řady léků např. na cukrovku, u léků na tlak, na ředění krve – zejména u warfarinu atd..

Poznámka č.5:
Léky předepsané užívejte.
Řada z vás má obavy z užívání léků. Někteří mi sdělují, že s léky se dostávají do těla cizí chemické látky. Je to i pravda, ale za předepsání léku odpovídá lékař a v současné medicíně  založené na důkazech je v léčbě pacientovi nutno podávat takové léky, které zásadně pozitivním způsobem ovlivňují jeho zdraví, dané onemocnění.

Zásadním způsobem došlo k prodloužení délky života u lidí žijících v České republice, ale převážně jde o prodloužení života v nemoci, ne zatím ve zdraví. V tomto je ještě co napravovat. Je to ovlivněno částečně změnou životního stylu, ale zejména dostupností nových léčebně – diagnostických postupů a též tedy dostupností nových velmi účinných léků. Proto prosím užívat léky – nejhorší je, když pacient tvrdí lékaři, že užívá lék nebo léky a pacient je ve skutečnosti vůbec neužívá. Často toto lze i zjistit, toto počínání narušuje důvěru mezi pacientem a lékařem, nehledě na to, že ohrožujete své zdraví. Takže pokud máte výhrady vůči některým lékům – máte obavy z užívání některého léku nebo jej netolerujete, při jeho užívání máte nějaké problémy atd., tak nevysazovat sami lék, zavolat problém nebo přijít osobně, bude toto vyřešeno, bude opět vysvětleno, proč daný lék nasazen nebo bude provedena výměna za jiný lék. Též nedoporučuji číst nežádoucí účinky v příbalovém letáku daného léku před nasazením léku. Až když jsou určité problémy, tak potom přečíst, zda tam případně nejsou uvedeny ty příznaky, potíže, které se objevily u vás. Pokud tam jsou uvedeny, tak opět nevysazovat lék sami, zajít k lékaři, který vám daný lék předepsal a bude vše vyřešeno.

Poznámka č.6:
Pokud jde pacient na některá vyšetření, operační zákroky – tak toto nutno hlásit včas lékaři –
zejména pacienti užívající léky na ředění krve – antiagregancia a antikoagulancia se velmi často musí před operačními zákroky vysadit, dále u diabetiků na tabletkách nebo na inzulínu se musí před operací, některými vyšetřeními vysazovat nebo upravovat dávka těchto léků, další jiné léky je nutno třeba před vyšetřeními, operací vysadit – Proto nutno toto hlásit včas.

Poznámka č.7:
Na odběry nutno chodit nalačno – 8-10 hodin před ranními odběry nejíst, pít pouze obyčejnou vodu, nic sladkého atd., dále 3 dny před odběry nekonzumovat alkohol, nejíst příliš tučná jídla, měla by 3 dny před odběrem být taková strava, jakou jí pacient standardně, to znamená, nesnažit se třeba 3 dny před odběry jíst zdravěji nebo naopak v posledních dnech před odběry mít nějakou oslavu s větší konzumací alkoholu ,tučných jídel. atd. Dále 3 dny před odběrem neprovádět velkou fyzickou zátěž. Tato opatření hlavně z důvodu toho, aby nedošlo ke zkreslení některých výsledků – jako je vyšetření tuků, cukru v krvi, bílkoviny v moči, atd. Též infekce, operace, úrazy atd., mohou zkreslit výsledky tuků v krvi. Proto pokud v poslední době nějaký infekt zejména s užíváním antibiotik, úraz, operace, atd., tak toto nahlásit nebo se osobně domluvit, zda případně odběr neodložit.

Toto je vážené čtenářky a čtenáři těchto webových stránek vše, co jsem chtěl říci k problémům, k situacím, se kterými se setkávám ve své lékařské praxi.