RF3 – Kouření

Rizikový faktor 3 – kouření

KouřeníNikotin má stimulační účinky, navozuje příjemné pocitové stavy jako některé drogy, proto u řady kuřáků se při kouření cigaret objevují stejné pocity jako u uživatelů jiných drog. Proto i náhlé vysazení může vést u řady pacientů k rozvoji abstinenčních příznaků, které mohou býti různě intenzivní –jde o tyto stavy – např. nespavost, podrážděnost, nesoustředěnost, úzkost, neklid, deprese, pokles fyz. výkonnosti, přírůstek na váze atd..

Nikotin má však  řadu nežádoucích účinků – zvyšuje krevní tlak, zhoršuje účinek inzulínu v cílových tkáních – což může vést u některých rizikových jedinců ke vzniku cukrovky. U pacientů, kteří již mají cukrovku, může kouření zhoršovat kompenzaci cukrovky. Dále nikotin zvyšuje hladinu tuků v krvi, zvyšuje krevní srážlivost a přímo poškozuje cévní výstelku – endotel. Tyto nežádoucí účinky jsou příčinou toho, že u kuřáků je mnohem větší výskyt různých forem ischemické choroby srdeční a chorob s postižením periférních tepen /viz příslušné kapitoly /.

Dále kouření nepříznivě působí na metabolismus kostí – způsobuje zvýšené odbourávání kostní hmoty, dále kouření způsobuje chronický zánět v dýchacích cestách – vznik chronické kuřácké bronchitidy, zvýšený výskyt bronchiálního astmatu, chronické obstrukční choroby plicní u kuřáků. Dále spalováním tabáku vznikají toxické a kancerogenní látky. U kuřáků je zvýšený výskyt nádorů zejména plic, nádorů zažívacího traktu – nádorů tlustého střeva, zvýšený výskyt nádorů močových cest atd.

Proto je nutné nekouřit. Škodlivé, nebezpečné je i pasivní kouření. I u pasivních kuřáků byl prokázán zvýšený výskyt nádorů atd.

Při odvykání kouření je důležité se rozhodnout, že chcete přestat. V tomto vám může pomoci váš ošetřující lékař nebo přímo specialista v ambulanci zaměřený na léčbu závislosti na tabáku –při Masarykově nemocnici je  též tento specialista.

Existují dotazníky, podle kterých je možno posoudit, jak silnými kuřáky jste a jak silně jste na tabáku závislí. Údaje hovoří, že samo přestane kouřit malé procento kuřáků – přibližně do 5%, s odborně vedenou pomocí s použitím i farmak přestává kouřit přibližně 40-50% kuřáků. Proto tuto problematiku nutno opakovaně řešit v ambulancích lékařů – hovořit opakovaně o rizicích.

Za silného kuřáka je považován kuřák, který denně vykouří 20 cigaret a více, za závislého na tabáku je obecně považován kuřák kouřící 10-15 cigaret na den a který si první cigaretu zapálí do hodiny po probuzení.

Při odvykání kouření pomáhají i některé léky, které současně pomáhají zmírnit i abstinenční příznaky.

Za úspěšnou abstinenci se považuje nekouření v trvání půl roku, resp. 1 roku. Tyto informace, která nám jsou sděleny pacientem, si můžeme i ověřit – vyšetřením metabolitu nikotinu – tzv. kotininu v moči či vyšetřením CO /oxidu uhelnatého/ ve vydechovaném vzduchu.

Jde o následující léky, přípravky, které nám pomáhají v této léčbě: jedním z těchto léků je bupropion používaný původně jako antidepresivum, dále jsou to náhražky nikotinunáhradní terapie nikotinem – ve formě žvýkaček, náplastí, mikrotablet, pastilek, inhalátorů. Nejúčinnějším lékem na odvykání kouření je vareniklin /Champix/.

K jednotlivým farmakům možno získat informace u svých lékařů, popřípadě přímo u specialisty se zaměřením na léčbu závislosti na tabáku.

Ještě se zde chci v krátkosti zmínit o v dnešní době moderních elektronických cigaretách. Nejsou obecně doporučovány, těch důvodů je několik. I přesto, že elektronické cigarety možno považovat za bezpečnější – při spalovaní směsí v těchto cigaretách nevznikají dehty  a kancerogenní látky, které vznikají při spalování tabáku v klasických cigaretách a jsou obsaženy v cigaretovém kouři, který vdechuje nejen sám kuřák, ale i okolí jako pasivní kuřáci.

Elektronické cigarety obsahují  nikotin, který má řadu nežádoucích účinků, jak uvedeno výše, dále jeho množství není v elektronických cigaretách zcela kontrolováno a hrozí tak předávkování nikotinem, dále není kontrolován, znám přesně obsah směsí v těchto elektronických cigaretách, není známo přesné jejich složení a jejich spalování též není pravděpodobně zcela neškodné. S těmito elektronickými cigaretami neproběhly žádné klinické studie, které by potvrdily jejich bezpečnost atd.. Takže elektronické cigarety možno doporučit jako další alternativu při odvykání kouření, ne jako trvalou náhražku klasických tabákových cigaret.

Toto je vážené čtenářky a čtenáři vše, co jsem vám chtěl o této problematice sdělit, případné novinky najdete v kapitole Nové trendy.