Jak správně měřit krevní tlak pacientem
K měření krevního tlaku je nutné používat certifikované digitální tlakoměry, které možno zakoupit v lékárnách nebo v prodejnách se zdravotnickými potřebami. Jednoznačně se dále doporučuje měření krevního tlaku tlakoměry na paži, ne tlakoměry na zápěstí. Ve většině případů k měření krevního tlaku postačují základní tlakoměry, pouze v případech, kdy máte srdeční arytmie, tak poté nutno zakoupit takový tlakoměr, který je vybaven technologií pro měření tlaku při srdeční arytmii.
Dále je nutné pro měření krevního tlaku používat správnou velikost manžety: při velikosti obvodu paže do 33 cm nutno použít manžetu šíře 12 cm, při obvodu paže 33 až 41 cm použít manžetu velikosti 15 cm, při obvodu paže nad 41 cm použít manžetu velikosti 18 cm. Takže při nákupu tlakoměru je nutno znát velikost obvodu vaší paže a podle velikosti paže požadovat odpovídající šíři manžety. Prodávají se i manžety univerzální, které nahrazují manžety šíře 12 cm a 15 cm, zde výhoda v tom, že si může poté provádět měření krevního tlaku více rodinných příslušníků s rozdílnými velikostmi paží.
Vhodné měřit krevní tlak ráno po probuzení, nejlépe před užitím ranních léků. Léky na tlak, resp. veškeré léky by se měly užívat ve stejný čas každý den, ne že třeba jeden den v 7. hodin ráno a druhý den až v 10 hodin ráno, zde potom riziko, že nebudou léky účinkovat po celou dobu dne stejně. Většina léků působí 24 hodin, takže se podávají 1x denně, nebo působí 12 hodin a poté se podávají 2x denně, jiné působí kratší dobu, potom se musí podávat častěji. Nutno tedy užívat léky vždy ve stejný přibližně čas buď 1x nebo 2x denně případně častěji, jak stanoví lékař, aby byl zachován jejich účinek. Léky na tlak působí většinou 24 hodin, případně 12 hodin.
Kromě ranního měření se ještě doporučuje měření krevního tlaku odpoledne, případně ještě v poledne, vždy měřit po 10 minutách klidu, půl hodiny před měřením nejíst, nekouřit, nepít alkohol, být v klidu, ruku mírně pokrčenou, položenou na stole, tlakoměr v úrovni srdce.
První měření nezapsat, poté za 2 minuty provést druhé měření a za další 2 minuty provést třetí měření. Zapsat hodnotu krevního tlaku z druhého a třetího měření do deníčku.
Měření provádět cca 1x týdně až 1x za 10 dnů, při změně medikace i 2x týdně, doporučováno je též měření krevního tlaku 3 až 4 dny po sobě před kontrolou v ambulanci lékaře. Na kontroly nosit zapsané hodnoty TK nejlépe v sešítku, aby lékař zjistil rychle informace o tom, jak je váš krevní tlak korigován v posledních měsících, jaké jsou hodnoty krevního tlaku v jednotlivých fázích dne, zda jsou optimální hodnoty nebo zda nejsou nízké hodnoty krevního tlaku nebo naopak vysoké hodnoty krevního tlaku a jak jsou vysoké. Tyto hodnoty porovná lékař s hodnotami měřenými v ambulanci. Toto vše poté umožní případně upravit, optimalizovat antihypertenzivní medikaci.