Prevence a léčba uzávěrů srdečních tepen

heart-960459_960_720Nové trendy v prevenci a léčbě uzávěrů srdečních tepen, tepen mozkových, tepen zásobujících horní či dolní končetiny atd.,dále nové trendy v léčbě a prevenci hluboké žilní trombozy a plicní embolie.

V minulosti se při uzávěru nebo významné stenoze např.srdeční cévy  pouze do této cévy zavedl balonek, který se v místě zúžení nebo uzávěru nafoukl pod vysokým tlakem a tak se dosáhlo zprůchodnění dané tepny, prováděla se pouze tzv. balonková angioplastika. Velmi často se však po těchto intervencích stávalo, že se tepny v místě zákroku, v místě intervence uzavíraly a musely se tyto zákroky opakovat. A proto se do nich po té provedené angioplastice začaly následně zavádět  tzv. stenty, Zpočátku to byly stenty kovové, ty potom byly nahrazeny stenty lékovými. V současnosti jsou již používány lékové stenty 2. a vyšší generace. Takže po rozšíření té tepny tím balonkem, po provedení té angioplastiky, je do místa zákroku implantován tento lékový stent vyšší generace, u kterého je již velmi malé riziko jeho uzávěru a tak dané ošetřené místo zůstává velmi dlouho nebo trvale zprůchodněno, Tímto způsobem jsou  primárně léčeni pacienti s akutními srdečními příhodami , ale i pacienti s chronickou stabilní anginou pectoris. V minulosti tito pacienti podstupovali  většinou chirurgické revaskularizační zákroky, v současnosti již řada pacientů  je tímto způsobem definitivně vyřešena a nemusí již chodit na kardiochirurgické zákroky. Nesmírně důležité však pro dosažení trvalého nebo dlouhodobého efektu této intervence je, aby byla současně dodržována veškerá dietní a režimová opatření v prevenci vzniku a léčby aterosklerozy, tak jak je to uvedeno v jiných kapitolách. To znamená, aby dotyčný pacient nebo pacientka přestali kouřit, aby začali konzumovat doporučované potraviny a naopak ty nezdravé přestali konzumovat, aby pohybovou aktivitou došlo k redukci hmotnosti, aby měli optimální krevní tlak, optimální doporučované hodnoty tuků v krvi, optimální hodnoty glykémií /cukru/ v krvi atd. A je jasné, že krom dodržování dietních a režimových opatření, k dosažení toho, aby tyto zákroky měly dlouhodobý efekt, pomáhají léky, jako jsou léky na snížení krevního tlaku, na snížení hladiny tuků či glykémie v krvi atd. A současně jsou to též léky, které mají za úkol bránit shlukování krevních destiček v místě aterosklerotického plátu a nebo též v místě implantovaného stentu. Těmto lékům se říká antiagregancia, kromě již známé ASA či clopidogrelu, jsou to v současnosti nová antiagregancia, která ještě více brání shlukování krevních destiček, jde o následující účinné látky mající tyto názvy: prasugrel, ticagrelol, cangrelol.

Dále jsou to léky v léčbě hluboké žilní trombozy, plicní embolie,v prevenci systémové embolizace u pacientů s fibrilací síní atd. V minulosti v léčbě těchto stavů se používal pouze heparin a pro jejich prevenci známý warfarin. V současnosti již k léčbě těchto stavů a i k jejich prevenci se používají tzv. nová antikoagulancia /zkratka NOAC/. Tyto nové léky umožnily, že např. žilní tromboza může být léčena ambulantně bez nutnosti sledování jakéhokoliv parametru. Mezi tato nová antikoagulanci patří následující účinné látky: dabigatran, apixaban, rivaroxaban atd.. Bližší informace k těmto lékům získáte v kapitole pojednávající o antikoagulační léčbě. Pro jejich předepsání,resp. úhradu pojišťovnou existují jasná pravidla, v některých případech je jejich užívání hrazeno zdravotními pojišťovnami,v jiných případech si je musí pacient plně hradit sám, pokud je chce užívat.

Toto je vážené čtenářky a čtenáři vše, co jsem vám chtěl o této problematice v kostce sdělit, případné novinky budou doplněny na této stránce, bude snaha včas provádět aktualizaci.